Spirulina a účinok tejto riasy pre váš organizmus

Spirulina a účinok tejto riasy pre váš organizmus

Spirulina je modro-zelená riasa, ktorá sa často používa ako doplnok výživy. Táto riasa sa vyskytuje prirodzene v sladkovodných jazerách a môže sa tiež pestovať v nádržiach na farmách. Spirulina obsahuje vysoký obsah bielkovín, antioxidantov, vitamínov a minerálov, čo ju robí veľmi zdravou potravinou pre ľudský organizmus. V tomto článku sa budeme zaoberať účinkami spiruliny na organizmus, ako aj jej využitím v rôznych oblastiach zdravia.

Čo je spirulina

Spirulina je jedna z superpotravín, ktoré viete suplementovať, resp., zahrnúť vo vašej každodennej strave. Nižšie si popíšeme čo obsahuje, aké má benefity, ako ju suplementovať a či hrozí pri jej užívaní aj nejaký nežiadúci účinok.

Nutričný profil

Spirulina má skvelý nutričný profil a jeho suplementáciou si viete pomôcť pri deficite, resp., doplnení viacerým minerálov a vitamínov. Podľa USDA, 7 gramov spiruliny (približne jedna lyžička) obsahuje následovné nutričné hodnoty:

  • 20.3 kalórii
  • 4.02 g bielkovín
  • 1.67 g karbohydrátov
  • 0.54 g tukov
  • 8.4 mg vápnika
  • 2 mg železa
  • 13.6 mg horčíka
  • 8.26 mg fosforu
  • 95.2 mf potásia
  • 73.5 mg sodíka
  • 0.7 mg vitamínu C
  • A iné

Okrem vyššie vypísaných obsahuje aj iné prvky, ako thiamin, riboflavin či vitamíny A; B6 a K. Tieto však obsahuje vo veľmi malom množstve.

Popri všetkých vitamínoch a mineráloch obsahuje aj antioxidačné látky ako fykocyanín či modrozelený pigment.

Spirulina v rôznych formách

Antioxidanty sú práve dôležité v čistení tela od rôznych látok, ktoré môže telu škodiť rôznymi spôsobmi alebo v tele jednoducho nemajú byť. 

Dávkovanie Spiruliny

Dávkovanie spiruliny sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho produktu a od osobných preferencií a potrieb. Vo všeobecnosti sa odporúča užívať 1 až 3 gramy spiruliny denne, rozdelené do niekoľkých dávok. Môžete ju užívať v čistej forme alebo ju pridať do smoothie, jogurtu alebo iných potravín. Je dôležité si uvedomiť, že spirulina môže mať silnú chuť a vôňu, takže je potrebné prispôsobiť dávkovanie s ohľadom na vašu toleranciu.

Okrem práškovej formy sa dá kúpiť aj tabletková. Doporučujeme práve tabletkovú formu, nakoľko spirulina nie je voňavá, ani chutná. Práve z tohto dôvodu sa môže stať, že po jej konzumácii ju môžete vyvrátiť, alebo si ju znechutiť.

Je však dôležité upozorniť, že spirulina nie je náhradou za zdravý a vyvážený jedálniček a nemala by sa užívať v nadmerných množstvách. Ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti alebo užívate lieky, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať spirulinu.

Benefity spiruliny

Vďaka svojmu nutričnému profilu má mnoho benefitov. Nižšie vypíšeme všetky účinky spiruliny.

Zdravé oči

Spirulina obsahuje mnoho látok a medzi nimi práve aj beta karotén. Práve vaše telo dokáže konvertovať tento antioxidant do vitamínu A, ktorý následne hrá dôležitú úlohu v zdraví vašich očí.

V roku 2019 spravili vedci aj experiment, v ktorom porovnali reakciu myší na spirulinu tak, že ich rozdelili na dve skupiny a jednu z nich kŕmili špeciálnou stravou, ktorá obsahovala až 20% spiruliny po dobu 4 týždňov. Následne ich nechali v tme, ktorú striedali s 1 hodinovým pobytom na bielom svetle.

Čo zistili bolo, že myši, ktoré konzumovali spirulinu mali lepšie ochránení zrak voči zraneniam v sietnicach a fotoreceptoroch v ich očiach.

Ústne zdravie

Podľa zistení, dokáže spirulina pomôcť pri liečbe a prevencii ochorenia ďasien a iných ústnych chorobách. 

Konkrétne to skúmali v roku 2013, v ktorom po dobu 120 dní aplikovali 33 pacientom spirulinový gel na postihnuté miesto. Na konci experimtu bolo jasné, že pacienti, ktorí použili tento gel mali výrazne lepšie výsledky a ich ďasná boli v lepšom stave ako pacientov, ktorí použili tradičnú liečbu.

Iný príklad si môžeme dať pri chorobe zvanej “leukoplakia”. Táto je častá u pacientov, ktorí používajú tabakové výrobky ako napríklad cigarety. V štúdii skúmali 44 ľudí, ktorí trpia touto chorobou a ktorým nariadili prijať 1 g spiruliny denne. 

Po 12 mesiacoch sa podarilo odstrániť lézie na zuboch až 20 pacientom. Zaujímavé však je, že po vysadení spiruliny sa až 9 pacientom navrátili lézie po prvom roku. 

Tieto benefity sa môžu priznať práve antioxidantom a antimikrobiálnym účinkom, ktoré práve Spirulina vie telu dodať.

Strata váhy

Podľa prieskumu v roku 2020 sa zistilo, že zakomponovanie spiruliny do vašej diéty môže pomôcť s viacerými ukazovateľmi. Medzi tie patria napríklad:

  • Zníženie BMI
  • Podpora straty tuku
  • Apetít
  • A iné

Spirulina to dokáže práve vďaka látkam,, ktoré dokážu obmedziť tenké črevo od absorpcie tukov.

Podpora funkcie čreva

Ešte v roku 2017 sa v štúdii dokázalo, že spirulina vplýva pozitívne na zdravú úroveň čriev a baktérii v črevách. 

Hoci tento test vykonávali na myši, je to dôležité znamenie a po testoch na ľuďoch budeme vedieť aj odpoveď na účinok spiruliny na ľudské črevá.

Ľudské telo tráviace potravu.

Glukóza

Podľa výzkumov má spirulina schopnosť aj regulovať úroveň glukózy. Výzkumy o ktoré sa môžeme oprieť sú konkrétne dva. Jeden bol vykonaný v roku 2018 a druhý v roku 2017 na myšiach.

Konkrétne dokázali vedci to, že spirulina dokáže ovplyvniť vašu glukózu následne:

  • Zníži úroveň cukru v krvi
  • Zvýší hladinu inzulínu
  • Zlepší markery v pečeňových enzýmoch

Špekuluje sa aj o účinnosti spiruliny pri cukrovke typu 1, avšak pre konkrétne výsledky ešte chýbajú ukončené testovanie a výzkumy.

Zníženie tlaku a cholesterolu

Už v roku 2016 sa zistilo, že spirulina môže pozitívne ovplyvniť tuk v krvi. Konkrétne znížiť cholesterol a LDL (“zlý” cholesterol) a naopak zvýšiť HDL (“dobrý” cholesterol). 

Konkrétne už 1 g spiruliny po dobu 3 mesiacov môže znížiť cholesterol. 

Pri vysokom tlaku je to však podobné. Užívanie Spiruliny môže znížiť krvný tlak ľuďom s nadváhou alebo hypertenziou tiež po 3 mesiacoch.

Okrem vysokého krvného tlaku však prospieva aj na iné kardiovaskulárne choroby. Špekuluje sa práve o tom, že tieto benefitu sa naviazané na fakt, že spirulina vplýva na práve krvný tlak, glukózu a iné spúšťače týchto chorôb.

Nežiadúce účinky spiruliny

Aj keď je spirulina vo všeobecnosti považovaná za bezpečnú látku, môže mať vedľajšie účinky, ak sa užíva v nadmerných množstvách alebo ak nie je správne spracovaná. Tu je zoznam známych možných rizík užívania spiruliny:

  1. Alergické reakcie– Spirulina môže spôsobiť alergické reakcie u ľudí, ktorí sú citliví na ňu.
  2. Ťažkosti s trávením- Spirulina môže spôsobiť ťažkosti s trávením, ako sú nevoľnosť, hnačka alebo kŕče.
  3. Zvýšený obsah železa- Spirulina obsahuje vysoké množstvo železa, čo môže viesť k prebytku železa v krvi, ak sa užíva v nadmerných množstvách.
  4. Kontaminácia- Spirulina môže byť kontaminovaná rôznymi chemickými látkami, ako sú pesticídy, arzény alebo olovo, ak nie je správne spracovaná alebo vyrobená.
  5. Interakcie s liekmi- Spirulina môže ovplyvniť účinnosť niektorých liekov, ako sú lieky na zníženie hladiny cukru v krvi alebo antikoagulanciá, preto je dôležité sa poradiť so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať spirulinu.

Všetky tieto riziká možno znížiť tým, že sa budete držať odporúčaných dávok a budete kupovať spirulinu od dôveryhodného výrobcu. Tiež sa neodporúča užívať spirulinu počas tehotenstva alebo dojčenia, pretože nie sú dostatočné informácie o jej účinkoch v týchto štádiách.

Záver

Ako sme už napísali, spirulina je potravina, ktorá obsahuje vysoké množstvo proteínov, vitamínov, minerálov a antioxidantov – teda látok, ktoré pomáhajú podporovať imunitný systém, zlepšovať zdravie srdca, znižovať únavu a podporovať zdravú hmotnosť. Spirulina tiež pomáha znižovať stres a podporuje zdravé videnie.

Dôvodom, prečo by mali ľudia uvažovať o suplementácii spiruliny, je to, že mnoho zdrojov výživy neobsahuje dostatočné množstvo všetkých potrebných výživných látok. Suplementácia spiruliny môže byť preto užitočná pre ľudí, ktorí hľadajú cestu ako dopĺňať svoju stravu o ďalšie výživné látky.

Je dôležité si uvedomiť, že spirulina môže interagovať s určitými liekmi a môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky pri nadmernom užívaní. Preto je dôležité sa poradiť so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať spirulinu ako suplement.

Zdroje

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31960481/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6871545/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3843431/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7664199/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7061888/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5490612/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6241722/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26433766/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26813468/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3576896/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25445756/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21439163/