Najúčinnejšie bylinky na chudnutie

Najúčinnejšie bylinky na chudnutie

Vedeli ste, že existujú bylinky a koreniny, ktoré nielen dodávajú jedlu skvelú chuť, ale aj urýchľujú proces chudnutia? Obohaťte preto svoje zdravé stravovanie aj o bylinkové kúry, ktoré vám pomôžu na ceste za vysnívanou postavou.

Prečo užívať bylinky na chudnutie?

Mnohé bylinky obsahujú vzácne látky, ktoré vedia ovplyvniť váš metabolizmus. Niektoré vedia napríklad ovplyvniť proces spaľovania tukov a iné znížiť pocit hladu. Ponúkajú aj protizápalové, antioxidačné alebo antidiabetické vlastnosti. Správne užívanie byliniek môže hrať dôležitú rolu pri chudnutí, a preto by nemali chýbať v žiadnom diétnom jedálničku.

Najlepšie bylinky na chudnutie

Prezrite si zoznam byliniek a korenín, ktoré sa často odporúčajú pri chudnutí.

1. Púpava

Púpava, celým názvom Púpava lekárska, je trváca bylina pôvodom zo Severnej Ameriky, Ázie a Európy. Hoci ju väčšina považuje za burinu, táto rastlina sa používa v alternatívnej medicíne na liečbu množstva zdravotných problémov.

Púpava je bohatá na živiny a je dobrým zdrojom vitamínu D, bielkovín či sacharidov. Jej vysoký obsah vlákniny prispieva k laxatívnym a detoxikačným vlastnostiam. Vedecké štúdie poukazujú na to, že púpava má antiobezitné, protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Jej užívanie zlepšuje celkový proces trávenia, stimuluje žalúdočné šťavy a tiež urýchľuje odbúravanie tukov a cholesterolu v tele. Ako uvádza vedecký článok, púpava má kladné účinky pri obezite. Výrazne pomáha pri znížení telesnej hmotnosti a pri ukladaní tukov. Užívať púpavu môžete vo forme rôznych extraktov alebo aj čaju.

Púpava v hrnčeku

Púpavový čaj na chudnutie

  • Rozdrvte usušený koreň alebo použite čerstvé kvety.
  • Dve čajové lyžičky koreňa alebo kvetov zalejte 200 ml vriacej vody.
  • Lúhujte 15 minút a potom čaj sceďte.

2. Pamajorán obyčajný

Oregano alebo aj Pamajorán obyčajný je rastlina, ktorá pochádza zo Stredomoria. Je trváca bylina a patrí do rovnakej čeľade rastlín ako mäta, bazalka, tymian, rozmarín a šalvia. Najčastejšie sa používa na gastronomické, ale aj na liečebné účely.

Oregano je bylina, ktorej esenciálny olej obsahuje zlúčeninu karvakrol. Podľa štúdie jeho molekuly ovplyvňujú niektoré špecifické proteíny, ktoré riadia syntézu tukov v tele.  To naznačuje, že oregáno môže prospešne vplývať na odbúranie tukov a zníženie celkovej hmotnosti. 

Okrem toho sa mu pripisujú aj pozitívne účinky na dýchacie ťažkosti, problémy s častejšími zápalmi kože alebo na odbúranie toxických látok z čriev. Najčastejšie sa používa ako drvená korenina do jedál, sypaná zmes do čaju alebo ako extrakt v tablete či oleji.

Bylinky v prirode.

3. Zázvor

Zázvor, známy aj ako ďumbier lekársky, je koreňová rastlina, ktorá je pôvodom z juhovýchodnej Ázie. Má dlhú históriu použitia v tradičnej a alternatívnej medicíne. Má dokázateľné liečivé účinky, vrátane antioxidačných a protizápalových vlastností.

Niektoré výskumy naznačujú, že zázvor môže pomôcť aj pri samotnom chudnutí. Hlavnou zložkou zázvoru je totiž gingerol, ktorý pomáha telu tráviť rýchlejšie a súčasne zvyšuje pocit sýtosti. Zázvor teda môže ovplyvniť efektivitu redukovania telesnej hmotnosti zrýchlením metabolizmu, spaľovaním tukov a znížením chuti do jedla. Využíva sa z neho najmä koreň, ktorý sa varí, konzervuje alebo suší. Jedným z najlepších spôsobov konzumácie zázvoru sú zázvorové čaje alebo extrakty v podobe tinktúr.

Zázvorový čaj na chudnutie

  • Nakrájajte menšiu časť koreňa čerstvého zázvoru.
  • Nasekaný zázvor vložte do 200 ml vriacej vody.
  • Varte 5 – 10 minút a potom ho sceďte.
Nakrajany zazvor na doske

4. Ženšen

Ženšen alebo Všehoj ženšenový, je známy pre svoje zdraviu prospešné účinky nielen vo svojej krajine pôvodu Ázii, ale aj u nás. Je bežne používanou rastlinou v tradičnej i alternatívnej medicíne na zlepšenie a posilnenie celkového stavu organizmu.

Táto bylina podľa mnohých štúdií ovplyvňuje spôsob spaľovania kalórií, čo vplýva na náš metabolizmus a v konečnom dôsledku vedie k strate prebytočnej váhy. Aktívne zložky ženšenu, ginsenosidy, stimulujú hromadenie tukov a znižujú pocit hladu. 

Okrem toho, ženšen zvyšuje energiu a zmierňuje pocity stresu či únavy. Podľa výskumu publikovanom v časopise Elsevier pozitívne vplýva aj na činnosť pečene, čo vedie k produkcii väčšieho množstva tráviacich štiav. 

Tento proces tiež zabraňuje stukovateniu pečene, ku ktorému dochádza najmä v dôsledku konzumácie stravy bohatej na tuky. Ženšen sa najčastejšie užíva vo forme čaju alebo vo forme výživových doplnkov.

Ženšenový čaj na chudnutie

  • Pripravte si jeden väčší plátok z koreňa čerstvého ženšenu.
  • Plátok ženšenu vložte do 200 ml vriacej vody.
  • Lúhujte 5 – 10 minút, a potom čaj sceďte.
Ženšen na plátky.

5. Čierne korenie

Čierne korenie je plodom rastliny piepora čierneho, ktoré pochádza z juhozápadnej Indie a patrí medzi najbežnejšie používané korenia na svete. Okrem dochucovania sa však používa aj v alternatívnej medicíne kvôli vysokej koncentrácii prospešných rastlinných zlúčenín, ktoré majú liečivé účinky.

Čierne korenie je bohaté na piperín. Piperín je to, čo dodáva čiernemu koreniu jeho charakteristickú chuť, a tiež bráni v tvorbe tukových buniek. Ďalej podporuje metabolické procesy a tvorbu žlčových kyselín, a preto sa používa ako podporný prostriedok pri znižovaní nadváhy. 

Okrem toho má čierne korenie priaznivý vplyv aj na pankreatické enzýmy, čo prospieva celému tráviacemu procesu. Pomáha nielen predchádzať rakovine hrubého čreva, ale aj znižuje tlak na konečník. Čierne korenie sa najčastejšie vyskytuje vo forme drveného korenia v jedlách a nápojoch alebo aj ako extrakt.

Čierne korenie v myske

6. Rozmarín

Rozmarín lekársky skrátene rozmarín, je drevitá rastlina pôvodom zo Stredomoria. Najčastejšie sa používa ako dekoratívna rastlina alebo ako dochucovadlo jedál a nápojov. Vďaka svojím terapeutickým vlastnostiam sa využíva aj ako liečivý prípravok.

Rozmarín má antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti, ako uvádza aj vedecký článok. Pomáha znižovať hladinu glukózy v krvi a cholesterolu tým, že zvyšuje pečeňovú glykolýzu a oxidáciu tukov. 

Podľa štúdie výhody rozmarínu pri chudnutí spočívajú v látke polyfenol, ktorá môže zlepšiť vstrebávanie živín z prijatej stravy. Ďalej obsahuje kyselinu karnozolovú, ktorá je vysoko účinná pri odbúravaní tukov a zlepšení metabolizmu. Okrem toho má aj schopnosť kontrolovať chuť do jedla a môže znížiť pocit hladu. Pri užívaní rozmarínu sa najčastejšie používa detoxikačná voda alebo čaj.

Rozmarínový čaj na chudnutie

  • Pripravte si lístky čerstvého rozmarínu.
  • 2 čajove lyžicky lístkov zalejte 200 ml vriacej vody.
  • Lúhujte 5-10 minút a potom čaj sceďte.
Čerstvy rozmarin

7. Senovka grécka

Senovka, ktorej sa hovorí grécke seno, je rastlina z čeľade strukovín. Pochádza z Ázie, no rozšírená je aj v Stredomorí. Používa sa najmä ako krmivo, v gastronómii, ale aj v alternatívnej medicíne či farmácii.

Senovka grécka podľa výskumov pomáha obmedziť chuť na jedlo a zvyšuje pocit sýtosti. Podporuje tiež trávenie a prispieva k správnemu fungovaniu metabolizmu. Je to najmä vďaka jej aktívnej zložke s názvom galaktomanán. 

Senovka grécka lieči metabolické dysfunkcie a pozitívne vplýva na znižovanie telesnej hmotnosti, ako uvádza štúdia. Konzumovať bylinu je možné vo viacerých formách. Používa sa ako drvené korenie alebo ako výživový doplnok.

Senovka grécka v kope

Dbajte na opatrnosť pri užívaní byliniek

V prípade, že sa rozhodne užívať bylinky na chudnutie vo forme čaju, dbajte na dodržiavanie dávky dvoch čajových lyžíc raz denne. Aby ste predišli nepriaznivým účinkom, neužívajte bylinky dlhodobo. Pri extraktoch a rôznych iných doplnkoch stravy dodržiavajte odporúčané dávkovanie uvedené na obale.

Použité zdroje:

https://www.insider.com/guides/health/diet-nutrition/ginger-benefits

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29193411/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5766689/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1226845317300039

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23768180/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3113382/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23768180/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21447440/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5553762/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2788186/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6165352/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25735949/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20020282/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19353539/