Čo robiť proti nadmernému vypadávaniu vlasov?

Čo robiť proti nadmernému vypadávaniu vlasov?

Vlasy sú tvorené proteínom nazývaným keratín, ktorý sa tvorí vo vlasových folikuloch vo vonkajšej vrstve kože. Keď folikuly produkujú nové vlasové bunky, staré bunky sa vytláčajú cez povrch kože. Vlasy, ktoré vidíte, sú v skutočnosti reťazou mŕtvych keratínových buniek. Priemerná hlava dospelého človeka má asi 100 000 až 150 000 vlasov a denne ich vypadne až 100. Čo robiť keď je vypadnutých vlasov priveľa?

V každom okamihu rastie na pokožke hlavy približne 90 % vlasov. Každý folikul má svoj vlastný životný cyklus, ktorý môže byť ovplyvnený vekom, chorobou a širokou škálou ďalších faktorov. Tento životný cyklus je rozdelený do troch fáz:

  • Anagén – aktívny rast vlasov, ktorý zvyčajne trvá dva až osem rokov.
  • Katagén – prechodný rast vlasov, ktorý trvá dva až tri týždne.
  • Telogén – pokojová fáza, ktorá trvá asi dva až tri mesiace. Na konci pokojovej fázy vlas vypadáva, nahrádza ho nový vlas a rastový cyklus sa začína odznova.

Ako ľudia starnú, rýchlosť rastu vlasov sa spomaľuje. Aj keď je to prirodzená súčasť vlasového cyklu, nadmerné vypadávanie vlasov nám môže spôsobiť množstvo problémov.

panske cierne vlasy

Príčiny vypadávania vlasov

Lekári nevedia, prečo sú niektoré vlasové folikuly „naprogramované“ tak, aby mali kratšie obdobie rastu ako iné. Vypadávanie vlasov však môže ovplyvniť niekoľko faktorov:

Hormóny

Nadmerné vypadávanie vlasov môže byť spôsobené abnormálnou hladinou androgénov (mužské hormóny normálne produkované mužmi aj ženami). 

Dedičnosť

Predispozíciu k mužskej alebo ženskej plešatosti môžu ovplyvniť gény od rodičov – rovnako u mužov aj u žien. Zdedená plešatosť postihuje oveľa viac mužov ako ženy. Mužská plešatosť sa môže objaviť kedykoľvek po puberte. Asi 80 % mužov vykazuje známky mužskej plešatosti vo veku 70 rokov.

Lieky 

Niektoré lieky, vrátane retinoidov, chemoterapeutických liekov používaných pri liečbe rakoviny, riedidlá krvi, beta-adrenergné blokátory používané na kontrolu krvného tlaku, niektoré antidepresíva a antikoncepčné tabletky môžu spôsobiť dočasné vypadávanie vlasov.

Fyzický alebo emočný stres

Fyzický alebo emocionálny stres môže spôsobiť vypadávanie polovice až troch štvrtín vlasov na hlave. Tento druh vypadávania vlasov sa nazýva telogen effluvium. Vlasy majú tendenciu vypadávať po hrstiach, keď si vlasy umývate, češete alebo si v nich prechádzate rukami. Telogénne effluvium je zvyčajne dočasné, ale môže sa stať dlhodobým (chronickým).

Príčiny tohto typu vypadávania vlasov sú:

  •  pôrod,
  •  veľká operácia, ochorenie, náhla strata krvi,
  •  silný emocionálny stres alebo citové vypätie,
  •  nárazové diéty, najmä tie, ktoré neobsahujú dostatok bielkovín.

Medzi ďalšie príčiny vypadávania vlasov patria:

  • Alopecia areata (lysé miesta na pokožke hlavy, brade, prípadne na obočí alebo mihalniciach),
  • anémia,
  • autoimunitné stavy, ako je lupus,
  • popáleniny,
  • niektoré infekčné choroby, ako je syfilis,
  • nadmerné umývanie a fénovanie,
  • hormonálne zmeny,
  • choroby štítnej žľazy,
  • nervové návyky, ako je neustále ťahanie vlasov alebo trenie pokožky hlavy,
  • účesy, ktoré príliš napínajú vlasové folikuly,
  • bakteriálne infekcie pokožky hlavy.

Vzťah medzi vypadávaním vlasov a menopauzou

Počas menopauzy sa môžu s vašimi vlasmi diať dve veci. Môžu začať rásť tam, kde ste ich predtým nemali, alebo môžete vidieť, že vlasy začínajú rednúť. Jednou z príčin môže byť zmena hladín hormónov. Hladiny estrogénu a progesterónu klesajú, čo znamená, že účinky androgénov, mužských hormónov, sa zvyšujú.

Počas menopauzy a po nej môžu byť vlasy jemnejšie (redšie), pretože vlasové folikuly sa zmenšujú. Vlasy v týchto prípadoch rastú pomalšie a ľahšie vypadávajú.

Tipy, ktorými môžete spomaliť vypadávanie vlasov

Aj keď vypadávanie vlasov pravdepodobne nezastavíte úplne, môžete ho minimálne redukovať. Liečba závisí od príčiny vypadávania vlasov.

V prípadoch, keď je strata spôsobená stresom alebo hormonálnymi zmenami, ako napríklad tehotenstvom, nemusí byť potrebná žiadna liečba. Vypadávanie vlasov sa po určitom čase zastaví.

V prípade straty vlasov v dôsledku nesprávnej úpravy vlasov (pevné vrkoče, copy, fénovanie, alebo určité chemikálie) je liečba jednoduchá – nerobiť veci, ktoré spôsobili poškodenie.

V prípade nutričných nedostatkov vám môže byť odporúčané užívanie doplnkov stravy alebo vitamínov. Stratu vlasov ovplyvňuje predovšetkým nedostatok selénu, železa, zinku a vitamínu A. Aj tu je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť užívania. 

V prvom rade je dôležité používať vhodné prípravky na umývanie vlasov. Minimálne 3x do týždňa by sme si mali umyť vlasy kvalitným posilňujúcim a stimulujúcim šampónom, ktorý by nemal obsahovať parabény, ani žiadne chemické látky. Pre podporu rastu vlasov sa odporúčajú prípravky obsahujúce kofeín, keratín, taurín a chinín.

Pri intenzívnejšom vypadávaní vlasov je vhodné používanie rôznych posilňujúcich vlasových kúr alebo masiek. Tie sú spolu s vlasovými sérami viac koncentrované a často aj účinnejšie ako šampóny. Viditeľné výsledky týchto produktov sa však ukážu až po dlhšom čase.

Veľmi dôležité je aj pravidelné podstrihávanie končekov vlasov. Čomu by sme sa ale mali vyvarovať je časté farbenie a odfarbovanie vlasov, alebo žehlenie a kulmovanie. Prílišný styling – lak, gél, vlasom tiež neprospieva, láme ich, čo vedie k celkovému poškodeniu vlasov.

Odporúča sa nechodiť spávať s mokrými vlasmi, pretože vlasy sa ľahšie lámu, čím sa spomaľuje ich rast. Mokré vlasy by ste si nemali drhnúť uterákom, len z nich jemne odsať vodu. Česať by sa mali suché, keďže po umytí sú oveľa jemnejšie a nechceme ich príliš namáhať.

Zdroje:

https://lloydspharmacy.com/blogs/hair-care/best-treatment-for-hair-loss

https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/hair-loss-alopecia-areata

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/understanding-hair-loss-basics

https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/diagnosis-treat

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/diagnosis-treatment/drc-20372932