Najčastejšie príčiny svrbenia tela a hlavy

Najčastejšie príčiny svrbenia tela a hlavy

Svrbenie tela a hlavy: Dôvodom môže byť stres či alergia

Svrbenie pokožky, odborne nazvané aj pruritus, je zapríčinené podráždením nervových zakončení, ktoré sa nachádzajú v našej koži. Senzorické nervy podráždenie zachytia a pošlú signál podráždenia do mozgu. Mozog ho spracuje a vyšle správu svalom, vedúcu k poškriabaniu.

Aká je funkcia svrbenia?

Koža je jedinečný orgán v našom tele. Ako jediná totiž vie do mozgu vysielať signály svrbenia. Pokožka má viacero vrsiev, nervov a žliaz. Vďaka nim sme schopní odhaliť prítomnosť parazitov a hmyzu na našej pokožke, pociťovať dotyk, svrbenie, teplo alebo chlad. Dokonca si vie aj sama regulovať teplotu.

Možné príčiny svrbenia

Pocit svrbenia tela by však nemal byť dlhotrvajúci, naopak, po poškriabaní daného miesta by mal prestať. V opačnom prípade môže byť signálom pre viaceré choroby:

  • uštipnutie hmyzom, 
  • hojenie rany,
  • odlupovanie starej pokožky,
  • kontaktné alergie,
  • potravinové intolerancie, 
  • psychické problémy alebo stres,
  • kožné choroby,
  • ale aj vážnejšieho ochorenia.

Svrbenie tela

Uštipnutie hmyzom

Uštipnutie hmyzom je najčastejšou príčinou svrbenia. Väčsinou ide o samičku komára, ktorá pri pití krvi uvoľňuje do našeho tela sliny. Na tieto naše telo reaguje svrbením a jemným opuchom v oblasti uštipnutia. Svrbivé uštipnutie vám môže spôsobiť aj osa, blcha, ploštica alebo pavúk.

Postihnuté miesto sa snažte veľmi neškrabať. Rozškrabnutie hrbolčeka by mohlo spôsobiť infekciu. Ak sa vám po uštipnutí komára dostaví mierna horúčka či zdurené lymfatické uzliny treba navštíviť lekára.

Domáce tipy proti svrbeniu pokožky po uštipnutí hmyzom

  • Na štípanec od komára naneste tekuté mydlo. Mydlo pokožku upokojí a opuch stiahne.
  • Znížte citlivosť pokožky a opuch ľadom. Ľad je vhodný na všetky druhy štípancov.
  • Sóda bikarbńa je vhodná pri uštipnutí osou, ale aj komárom. Zmierňuje opuch a svrbenie.
  • Pri uštipnutí pavúkom, blchou alebo plošticou treba podráždené miesto dezinfikovať. Dezinfekcia zmierni svrbenie a zabráni infekcii.

Hojenie rany

Pokožka v okolí rany môže počas procesu hojenia svrbieť. Náš imunitný systém pri hojení uvoľní cytokinín. Ide o proteín, ktorý reguluje zápalové procesy. V prípade poranenia má za úlohu zničiť všetky nežiadúce baktérie. Práve táto chemikália vylučovaná naším telom spôsobuje svrbenie pri hojení rany.

Odlupovanie starej pokožky

Odlupovanie môže zapríčiniť vysušená koža. Pokožka stvrdne, zdrsnie a následne sa začne odlupovať. Tento proces odlupovania pociťuje naše telo ako svrbenie

Pokožka sa môže začať odlupovať aj po spálení slnkom. V tomto prípade pokožku neškrabte a neodlupujte. Slnko totižto pri spálení zničí bunky v našej pokožke. Koži následne nejaký čas trvá, kým bunky obnoví. Po postupnom obnovovaní sa horná vrstva pokožky začne pomaly odlupovať. Manuálnym odstránením suchej kože by ste mohli pokožku poškodiť.

Domáce tipy proti svrbeniu suchej a spálenej pokožky 

  • Pri svrbení suchej a slnkom spálenej pokožky vám pomôže smotana. Smotana pokožku schladí, čím zmierni svrbenie a vďaka svojmu vyššiemu obsahu tuku aj hydratuje.

Alergie

Alergie sú spôsobené citlivosťou nášho imunitného systému. Môže ísť o kontaktnú alergiu alebo potravinovú intoleranciu

Kontaktné alergie

Kontaktná alergia sa prejavuje ekzémom v mieste, kde sa nás daný alergén dotkol. Červený fľak je svrbivý a na koži sa môžu prejaviť aj malé hrbolčeky. Alergická reakcia sa môže dostaviť pri dotyku rôznych rastlín v prírode, siníc v jazerách, alebo ľuďmi vytvorenými produktmi, ako sú napríklad krémy, prostriedky na čistenie, mydlá či oblečenie. Dôvodom sú chemikálie, ktoré produkty obsahujú. V tomto prípade treba čo najskôr alergén odhaliť a v budúcnosti sa mu vyhýbať.

Potravinové intolerancie 

Pri potravinových intoleranciách sa citlivosť imunitného systému prejaví až po skonzumovaní nejakej potraviny. V tomto prípade sa okrem kožných problémov, ako sú akné alebo ekzém, môžu dostaviť aj bolesti brucha alebo psychická únava. Rovnako ako aj pri kontaktnej alergii môže ísť o intoleranciu na laktózu, lepok, fruktózu alebo histamín. Problematické môžu byť aj chemikálie v jedlách. Medzi alergénne potravinové chemikálie patria napríklad umelé farbivá alebo konzervačné látky. Pri potravinovej intolerancii alergén objavíte vysadením všetkých podozrivých potravín, ktoré ste v daný deň konzumovali. Každý týždeň pridáte jednu potravinu a uvidíte ako vaše telo zareaguje. Druhým spôsobom je návšteva lekára.

Psychické problémy a stres

Svrbenie spôsobené psychologickou alebo psychiatrickou poruchou sa nazýva psychogénny pruritus. To že náš psychický stav sa odráža na našej pokožke môžeme spozorovať pri zahanbení alebo strese, keď sa pokožka sfarbí do červena. Dokonca bolo vedecky dokázané, že keď sa človek zameriava na svoje telesné vnemy, tak ho telo svrbí, viac ako keď je niečím rozptílený. Spojitosť medzi svrbením a psychickým stavom dokázali viaceré štúdie. Stres môže byť spúšťačom kožných ochorení, ako sú psoriáza, seboroická dermatitída alebo opar/ herpes

Kožné choroby

Kožné ochorenia delíme na 

  • infekčné,
  • neinfekčné.

Infekčné kožné choroby

Infekčné kožné choroby sú spôsobené vírusmi, ako sú herpes virus a varicella-zoster vírus. Z tohoto dôvodu sa dokážu prenášať z človeka na človeka kvapôčkami. Ďalšou prenosnou chorobou, ktorá však nie je spôsobená vírusom, ale parazitom, je svrab.

Opar/ Herpes

Herpes je vyskokoinfekčné ochorenie kože. Spúšťačom môže byť slabá imunita, stres alebo horúčka.Vírus, ktorý spôsobuje opar, sa vyskytuje v 2 formách: 

  • Herpes virus simplex
    • opar na perách HSV-1 (Prejavuje sa začervenaním, opuchom a horúčkou.)
    • opar v oblastí genitálí HSV-2 (Prejavuje sa začervenaním, pálením a svrbením.)
  • Herpes virus zoster
    • pásový opar (Prejavuje sa svrbením, začervenaním a pľuzgiermi. Príznakmi na začiatku pripomína ovčie kiahne.)

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne sú vysoko infekčné ochorenie, ktoré každý človek prekoná raz za život. Ochorenie sa prejavuje svrbením celého tela, pľuzgiermi, únavou a horúčkou. Dôležité je, aby sa pľuzgiere neškrabali. V prípade rozškrabnutia pľuzgiera hrozí bakteriálna infekcia.

Svrab

Svrab je veľmi prenosné ochorenie kože, ktoré je spôsobené mikroskopickým roztočom. Roztoče žijú v spodných vrstvách pokožky, kde kladú aj vajíčka. Príznaky svrabusvrbenie, ružovkasté čiary na koži a pri intenzívnom škrabaní aj pľuzgiere. Svrbenie pri tomto ochorení človek pociťuje hlavne v noci a pri športe, keď sa telo potí a zahrieva.

Neinfekčné kožné ochorenia

Medzi neinfekčné kožné ochorenia patria ochorenia kože, ako sú lupienka/ psoriáza, mykóza alebo seborea.

Psoriáza

Lupienka je autoimunitné ochorenie, ktoré je dedičné. Prejavuje sa ružovkastými až červenými fľakmi, ktoré sú pokryté odlupujúcimi sa šupinai. Fľaky sú väčšinou boľavé a svrbia, niekedy môžu dokonca aj praskať. Dôvodom tvorenia týchto lupín je, že telo s autoimunitným ochorením tvorí nové kožné bunky 10-krát rýchlejšie ako bežný organizmus.

Plesne a mykóza

Plesne a mykóza sú neinfekčné ochorenia kože vyvolané plesňami, kvasinkami alebo dermatofytmi. Ochorenie sa prejavuje začervenaním, svrbením, praskaním pokožky spojeným s pálením. Plesne a mykóza sa vyskytujú hlavne v kožných záhyboch a na miestach so vyššou produkciou potu.

Seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída alebo aj seborea je neprenosné kožné ochorenie, ktoré sa môže vyskytovať na viacerých častiach tela. Príznaky ochorenia sú odlupovanie pokožky, začervenanie a svrbenie. Rozdiel medzi seboreou a lupinami je, že pri seborei je viditeľný zápal pokožky a nevyskytuje sa iba na hlave. Postihnuté môžu byť aj hruď, tvár, pazuchy.

Vážnejšie ochorenia

V prípade, že pociťujete dlhodobé svrbenie pokožky bez akejkoľvek príčiny, bezodkladne navštívte svojho obvodného lekára. Môže ísť aj o vážnejšie ochorenia, ako sú:

  • anémia
  • cukrovka
  • problém z obličkami
  • ochorenie pečene,
  • lymfóm (rakovina krvi),
  • myelóm (rakovina kože).

Svrbenie hlavy

Lupiny

Lupiny sú kúsky odumretej kože, ktoré sú viditeľné zvyčajne pri korienkoch vlasov. Príznakmi lupín sú svrbenie pokožky hlavy a biele kúsky pri korienkoch vlasov alebo aj pozdĺž vlasov. Na tvrobu lupín vplýva viacero faktorov:

  • Niektoré z nich nevieme ovplyvniť, ako napríklad hormonálna nerovnováha, seboroa alebo psoriáza
  • Iné naopak zmeniť vieme, ako napríklad stres, oslabená imunita, nedostatok zinku, selénu, vitamínu B, omega 3 mastných kyselín alebo nevyhovujúci prípravok na vlasy.

Domáce tipy, ako bojovať proti lupinám
  • Jablčný ocotantibakteriálne účinky, zmierňuje svrbenie pokožky a pomáha pri redukcií lupín. Pred umytím vlasov si na pokožku hlavy vmasírujte jablčný ocot a nechajte ho minimálne na 15 minút pôsobiť.
  • V boji proti lupinám vám pomôže aj aspirin. Rozdrvte tabletku aspirínu a prášok si pridajte do šampónu. Šampón si vmasírujte na pokožku hlavy a následne umyte.
  • Namiesto šampónu využite sódu bikarbónu. Menšie množstvo jedlej sódy si vmasírujte na pokožku hlavy a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Sóda bikarbóna vás zbaví odumretej pokožky, ktorá spôsobuje lupiny.

Voš hlavová

Voš hlavová je ľudský ektoparazit. To znamená, že žije iba na povrchu tela v ľudských vlasoch, kde kladie aj vajíčka. Z vajíčok vší sa vyliahnu hnidy. Tieto larvy následne začnú piť krv z pokožky jedinca. Vši sú vysoko prenosné a trpia nimi najviac deti. Príznaky sú biele guličky pripevnené pri korienkoch vlasov a svrbenie hlavy.

Zdroje:

https://zdravoteka.sk/priznaky/svrbenie-koze/

https://lekar.sk/clanok/pruritus

https://www.bioderma-sk.com/vasa-pokozka/sucha-az-atopicka-pokozka/svrbenie-koze-preco-vznika-co-ho-sposobuje

https://www.cdc.gov/mosquitoes/mosquito-bites/symptoms.html

https://www.verywellhealth.com/why-does-skin-itch-when-healing-5323594

https://www.gsklub.sk/magazin/pokozka-po-spaleni-od-slnka-trpi-co-sa-s-nou-deje/

https://www.healthline.com/health/anxiety/anxiety-and-itching#causes

https://imuno-alergo.sk/alergia/kontaktna-alergia/

https://www.benulekaren.sk/co-je-herpes#toc-podpora-imunity-pri-opakovanych-oparoch

https://lekar.sk/clanok/ovcie-kiahne

https://www.drmax.sk/beautyclub/prejavy-a-liecba-psoriazy-1723

https://www.vasalekaren.sk/mykoza-a-plesen-c587

https://www.ruvzpd.sk/epidemiologia/informacie-o-prenosnych-ochoreniach/svrab/

https://www.benulekaren.sk/vsi-nenechajte-sa-nimi-zastra-v-sit

https://www.medicals-cosmetics.com/aktuality-1/co-je-seborea–seboroicka-dermatitida–a-ako-sa-jej-zbavit

https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000646/1407219/Jedinecne-babske-recepty–ktore-su-ucinne-a-lacne–Sokuju-vas-svojimi-ohromnymi-ucinkami-

https://www.bionatural.sk/a/10-tipov-na-stipance-od-hmyzu-infografika

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-dandruff-treatment

Photo 60068461 / Woman © Kowniewping | Dreamstime.com

Photo 23055555 © Paulandlara | Dreamstime.com

Photo 63904188 © Meryll | Dreamstime.com

Photo 47119931 / Woman © Ginasanders | Dreamstime.com