Čistenie zubov: Ako si správne čistiť zuby?

Čistenie zubov: Ako si správne čistiť zuby?

Čistenie zubov nám bolo vštepované už od útleho veku, a to nie nadarmo. Pravidelné čistenie zubov ráno a aj večer by malo patriť k bežným návykom detí a aj dospelých. Čistenie zubov je známy pojmom pre všetkých z nás, ale viete či si zuby čistíte správne? Práve správne a dôkladne čistenie zubov vám pomôže predchádzať zubnému kazu alebo zápalu ďasien. V článku vám predstavíme najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú efektivitu čistenia vašeho chrupu a vysvetlíme, vám ako by malo vyzerať správne čistenie zubov.

Ako si vybrať zubnú kefku?

Výber zubnej kefky je dôležitým faktorom, ktorý vie ovplyvniť zdravie vašich zubov. Na trhu sa v dnešnej dobe nachádza niekoľko druhov zubných kefiek s rôznymi štetinami, hlavicami, alebo rukoveďou. Výber tej správnej už nie je taký jednoduchý, ako kedysi, keď sa masovo vyrábal a predával iba jeden druh zubnej kefky. My vám poradíme, ktoré vlastnosti zubných kefiek sú najvhodnejšie pre vaše zuby.

Za najvhodnejšiu kefku na čistenie zubov sa považuje zubná kefka s mäkkými a rovnými štetinami, pretože nepoškodzuje sklovinu a ani ďasná. Pri výbere vhodnej zubnej kefky je potrebné dbať aj na to koľko štetín má, pretože aj táto vlastnosť zubnej kefky dokáže zvýšiť efekt čistenia zubov. V prípade počtu štetín platí pravidlo čím viac, tým lepšie. Dôležitá je aj veľkosť hlavy zubnej kefky, nemala by mať hlavu väčšiu než 2 cm. V prípade, že patríte medzi ľudí s menšou ústnou dutinou, mali by ste siahnuť po zubnej kefke s menším rozmerom hlavy. Pozornosť pri výbere vhodnej zubnej kefky by mala byť venovaná aj tomu, akú má zubná kefka rukoväť, tá by mala byť dostatočne dlhá. Dostatočne veľká rukoväť zubnej kefky zabezpečí jednoduchú manipuláciu a zefektívni čistenie zubov. Ideálne je, aby bola zubná kefka 8-hranná. Tým sa zabezpečí pri čistení sklon kefky 45-stupňov, pretože pod týmto uhlom vieme najlepšie vyčistiť naše zuby.

Zubná kefka by sa mala meniť vždy po 2 alebo 3 mesiacoch používania. Toto však neplatí v prípade, že vy alebo niekto z vašej domácnosti boli chorí. V takomto prípade je potreba vymeniť zubnú kefku ihneď po vyliečení.

V prípade, že používate fixný strojček na zuby, treba si vyberať takú zubnú kefku, ktorá má štetiny v strede hlavy kefky kratšie, aby ste s ňou dokázali dobre vyčistiť zuby aj pod strojčekom. Ak používate už spomenutý fixný strojček, tak sa odporúča na čistenie zubov používať aj sólo kefky. Jedinci s vyberateľným druhom strojčeka by ho mali čistiť s kefkou s tvrdšími štetinkami.

Žena umývajúca si zuby

Aká elektrická zubná kefka je pre mňa vhodná

V dnešnej dobe sa na trhu okrem klasických zubných kefiek nachádzajú aj elektrické zubné kefky. Čistenie elektrickou zubnou kefkou je považované za efektívnejšie, ale v prípade, že si viete správne čistiť zuby klasickou kefkou, čistenie môže byť rovnako efektívne. Rozhodnutie medzi elektrickou a klasickou zubnou kefkou, preto stojí čisto na vašich preferenciach.

Elektrické zubné kefky možno zaradiť do troch hlavných kategórii. Presnejšie ide o sonické, rozačné a magnetické zubné kefky. Dôležité je poznamenať, že pri čistení zubov elektrickou zubnou kefkou sa odporúča používať menej penivé zubné pasty.

Elektrická zubná kefka v zaujímavom pozadi

Sonické zubné kefky patria do kategórie elektrických zubných kefiek. Pri čistení s takouto kefkou stačí kefku len priložiť k ďasnám a zubom. Takáto kefka je schopná vyvinúť 100x vyšší počet kmitov ako je človek schopný vyvinúť pri čistení zubov klasickou kefkou. Sonické zubné kefky majú väčšinou viacero režimov, takže sa nemusíte obaávať, v prípade že sú vaše zuby citlivejšie. Väčšina týchto zubných kefiek má aj časovač, ktorý sleduje čas čistenia vašich zubov.

Rozdiel medzi sonickou a rotačnou zubnou kefkou je v pohybe hlavy kefky. Hlava sonickej kefky vykonáva pohyb hore-dole, hlava rotačnej kefky rotuje. Rotačné zubné kefky mávajú guľatú hlavicu. Rotačné zubné kefky vytvárajú dva druhy pohybov pri čistení zubov. Presnejšie sa jedná o oscilačno-rotačné a pulzačné pohyby. Vďaka tomu vám pomôžu zbaviť sa zubného povlaku.

Magnetické zubné kefky sa na trh zubných kefiek dostali len nedávno. Magnetické zubné kefky vytvárajú pri čistení zubov mikrovibrácie, ktoré ničia zubný povlak. Na rozdiel od rotačných elektrických zubných kefiek, sú magnetické zubné kefky podstatne tichšie.

Kefka so zubnou pastou

Ako si správne čistiť zuby 

Ako si čistiť zuby nás učili už v škôlke. Čistenie zubov je preto natoľko vštiepená aktivita, ktorú robíme už viac menej automaticky bez rozmýšľania. Takéto automatické čistenie zubov, môže spôsobiť, že sa nám aj napriek pravidelnému čisteniu ústneho chrupu budú tvoriť kazy. My vám poskytneme niekoľko rád, ktoré vám vysvetlia, na čo je potrebné si dávať pozor pri čistení zubov.

  • Zuby si umývame minimálne 2 minúty aspoň 2x denne ráno a večer, najlepšie hneď po jedle.
  • Zubnú kefku treba pred umývaním namočiť a na hlavu kefky treba naniesť primerané množstvo pasty vo veľkosti hráška.
  • Čistenie chrupu treba začať pomalým krúživým pohybom. Pri tomto pohybe kefka prejde po celej ploche každého zubu. Na kefku by ste, ale nemali príliš tlačiť, aby  vám nezodrala ďasná a nezničila zubnú sklovinu.
  • Pri čistení zubov netreba zabúdať ani na čistenie medzizubných priestorov. Tieto miesta sú veľmi náchylné na hromadenie zvyškov jedla a zubného povlaku, ktorý spôsobuje vznik zubného kameňa a zápal ďasien. Na čistenie týchto medzier je vhodné používať dentálne špáradlá alebo medzizubné kefky. Ak sa do medzizubného priestoru nedostanete kefkou a ani špáradlom je na mieste použiť dentálnu niť.
  • Každú stranu chrupu si čistite minimálne 30 sec.
  • Po správnom vyčistení zubov by mali byť zuby hladké, bez zvyšku nežiadúceho povlaku.
  • Čistenie jazyka by sa rovnako nemalo zanedbávať. Povlak na jazyku je síce neškodný, ale mohol by obsahovať zvyšky potravy, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie vašich zubov. Jazyk môžete jemne vyčistiť zubnou kefkou. Ideálne by sa na čistenie jazyka mala používať samostatná zubná kefka.
  • Niekedy po vyčistení zubov nám stále ostáva nepríjemný pach v ústach, vtedy používame ústnu vodu. S ústnou vodou treba zaobchádzať opatrne, pretože okrem zlých baktérií zabíja aj tie dobré.Dobré účinky na ústnu dutinu majú ústne vody so zlúčeninami fluóru a cínu, pretože flour zvyšuje odolnosť zubnej skloviny. V prípade ochorenia ďasien je vhodné používať ústne vody s obsahom chlórhexidínu.Treba sa ale vyvarovať ústnym vodám s pridaným alkoholom, ktorý prispieva k riziku vzniku rakoviny
  • Každý človek má jedinečný chrup, preto ani neexistujú presné rady pre všetkých. Ak sa pri starostlivosti o zuby stretnete s nejakým problémom, treba sa poradiť so svojim stomatológom poprípade s dentálnym hygienikom.

Deti a čistenie zubov

U detičiek treba začať s umývaním zubov, hneď po objavení sa prvého zúbka. Je viacero metód ako čistiť zuby deťom. Jedna z nich je metóda podľa Foneho. Je to pomerne jednoduchá metóda, kde si treba zahryznúť zuby k sebe a pomalým, jemným, krúživým pohybom sa čistia zuby zo stredu na strany k stoličkám. Následne treba pokračovať čistením vnútornej strany chrupu a na záver vyčistíme žuvacie plochy zubov.

Prevencia pre zdravý chrup

Správne čistenie zubov nie je jedinou veličinou, ktorá má vplyv na zdravie našich zubov. Okrem správneho ošetrenia zubov je vhodné v rámci prevencie obmedziť príjem cukrov, fajčenie. Štúdie rovnako dokazujú, že ľudia, čo pravidelne konzumujú sladkosti, fajčia alebo pijú alkohol majú väčšie riziko vzniku zubného kazu. Dbajte na dostatočný príjem tekutín a každoročné absolvovanie preventívnej prehliadky u svojho stomatológa pre zdravé a biele zuby.

Zdroje

Ako si správne čistiť zuby? | HEJ.sk

https://www.drmax.sk/starostlivost-o-zuby-a-ustnu-dutinu/ako-spravne-cistit-zuby

https://zapisnikzubarky.sk/blog/navod-ako-si-spravne-cistit-zuby/

https://www.vasalekaren.sk/ako-si-spravne-cistit-zuby-postup-a374

https://www.doktormartin.sk/chcete-si-zuby-cistit-lepsie-tu-je-navod/

https://www.drmax.sk/starostlivost-o-zuby-a-ustnu-dutinu/ako-spravne-cistit-zuby

https://www.datart.sk/novinky/poradca/ako-vybrat-elektricku-zubnu-kefku?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwseSoBhBXEiwA9iZtxtuh-t9VN9pJhmjgPx9PKwnic9A0Vp_TaJBte2VD5w83Ss0KGt0qiBoCL6YQAvD_BwE

https://www.drmax.sk/poradna/ako-si-spravne-vybrat-zubnu-kefku

https://www.mojadm.sk/inspiracia-a-poradenstvo/zdravie/povlak-na-jazyku-1635448

Photo by Diana Polekhina on Unsplash