Ako prirodzene vybieliť zuby

Ako prirodzene vybieliť zuby

Snívate o žiarivom úsmeve, no nechcete sa uchýliť k použitiu chemikálií? Existuje mnoho prírodných možností, ktoré nájdeš priamo v obchode. Možno sa však pýtaš, či tieto metódy majú naozaj vedecky preukázanú účinnosť.

Existuje mnoho výrobkov, ktoré si môžete vybrať, ak chcete zuby vybieliť. Väčšina bieliacich výrobkov však obsahuje chemikálie, čo môže znepokojovať mnohých z nás a preto si v tomto článku predstavíme prírodné riešenia, resp., riešenia, ktoré nepredstavujú riziká.

Čo spôsobuje, že zuby vyzerajú žltkasto?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú, že zuby strácajú svoj jasný, biele lesk a vyzerajú matne a žltkasto.

Určité potraviny môžu zašpiniť sklovinu, čo je najvrchnejšia vrstva zubov. Okrem toho, tvorba povlaku na zuboch môže spôsobiť ich žltkastý vzhľad. Tento druh zašpinenia sa zvyčajne dá liečiť pravidelným čistením a bielením.

Avšak niekedy zuby vyzerajú žltkasto preto, že tvrdá sklovina je poškodená a odhaluje dentín pod ňou. Dentín je prirodzene žlté, kostné tkanivo, ktoré sa nachádza pod sklovinou.

Aký je najlepší spôsob, ako vybieliť zuby?

Najlepší spôsob, ako vybieliť zuby, závisí od niekoľkých faktorov, vrátane osobných preferencií, cieľov a rozpočtu. Medzi základné aktivity, ktoré vám pomôžu s bielením zubov sú kvalitné a pravidelné čistenie zubov.

Okrem pravidelného čistenia však existuje mnoho dostupných výrobkov, ktoré môžu pomôcť rýchlo vybieliť zuby.

Tieto produkty zvyčajne obsahujú peroxid a môžu byť použité doma alebo aplikované zubným lekárom.

Mnoho metód uvedených nižšie môže byť účinných pri bielení zubov, vrátane olejového ťahania, použitia sódy bikarbóny alebo vodíka peroxidu, zdravej stravy a obmedzenia konzumácie potravín alebo nápojov, ktoré spôsobujú zašpinenie zubov. Tieto možnosti si však rozoberieme viac nižšie v článku.

Žena v bielom pozadí s úsmevom pred a po bielení.

Môže existovať náhrada za čistenie zubov?

Aj keď praktiky ako používanie dentálnej nitky a olejového ťahania môžu byť skvelým doplnkom tvojho dentálneho hygienického režimu, čistenie zubov je tiež dôležité.

Zubári dokonca odporúčajú čistiť si zuby dvakrát denne po dobu dvoch minút a používať zubnú kefku s mäkkými štetinami.

Aké sú niektoré bežné chyby pri čistení zubov?

Podľa ADA sú niektorými z najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri čistení zubov, príliš silné štetovanie, nedostatočne dlhé čistenie zubov, čistenie zubov hneď po jedle a príliš dlhé používanie zubnej kefky bez jej výmeny.

Vyskúšajte olejovú kúru

Olejová kúra je tradičným liekom, pochádzajúcim z Indie, ktorý slúži na zlepšenie ústnej hygieny a odstránenie toxínov z tela.

Táto metóda spočíva vo vtieraní oleja do úst, čím sa odstráni baktéria, ktorá môže spôsobiť vznik zubného povlaku a žltých zubov.

Kokosový olej je obľúbenou voľbou, pretože má príjemnú chuť a ponúka mnoho zdravotných výhod a taktiež obsahuje vysoké množstvo kyseliny laurovej, ktorá je známa svojimi protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami.

Niekoľko štúdií ukázalo, že denne vykonávaný olejová kúra znižuje množstvo baktérií v ústach, ako aj množstvo zubného povlaku a zápal ďasien.

Jedným z hlavných druhov baktérií v ústach, ktoré spôsobujú vznik povlaku a zápal ďasien, je Streptococcus mutans. Jedna štúdia zistila, že každodenné vyplachovanie úst kokosovým olejom výrazne znížilo množstvo Streptococcus mutans po dvoch týždňoch a bolo rovnako účinné ako antiseptický ústny roztok.

Aby ste vykonali olejová kúra, vezmi si do úst 1 lyžicu (15 ml) kokosového oleja a premiestňuj ho medzi zubami. Kokosový olej je pevný pri izbovej teplote, takže budeš možno potrebovať chvíľu počkať, kým sa rozpustí. Pokračuj v olejovom tahu po dobu 15-20 minút.

Uistite sa, že vyplujete kokosový olej do toalety alebo odpadkového koša, pretože v odpadových potrubiach sa môže znovu stvrdnúť a spôsobiť upchávku.

Na rozdiel od mnohých iných metód bielenia zubov, olejová kúra s kokosovým olejom nevystavuje tvoje zuby kyseline alebo iným zložkám, ktoré by mohli narušiť sklovinu. To znamená, že ho môžeš bezpečne vykonávať denne.

Čistenie zubov sódou bikarbónou

Sóda bikarbóna má prirodzené bieliace vlastnosti, preto je obľúbeným zložkou v komerčných zubných pastách. Jedná sa o mierny abrazívny prostriedok, ktorý pomáha odstrániť povrchové škvrny na zuboch.

Okrem toho, sóda bikarbóna vytvára alkalické prostredie v ústach, čo bráni rastu baktérií. Nejedná sa však o metódu, ktorá by okamžite zbielila tvoje zuby, ale časom by si mal/a zaznamenať zlepšenie ich vzhľadu.

Vedecky ešte nebolo preukázané, že čistenie zubov čistou sódou bikarbónou by zuby zbielilo, no niekoľko štúdií naznačuje, že zubné pasty obsahujúce sódu bikarbónu môžu zlepšiť zdravie zubov a mať bieliaci účinok.

Jedna štúdia zistila, že zubné pasty obsahujúce sódu bikarbónu boli výrazne účinnejšie pri znížení povlaku, zápalu ďasien a krvácania oproti obyčajnej zubnej paste bez sódy bikarbóny.

Okrem toho, iný prehľad dospel k záveru, že zubné pasty s obsahom sódy bikarbóny môžu byť účinnejšie pri odstraňovaní škvŕn a bielení zubov než iné typy zubných past.

Na použitie tejto metódy zmiešaj 1 čajovú lyžičku (6 gramov) sódy bikarbóny s 2 čajovými lyžičkami vody (5 ml) a umy si zuby s touto pastou. Môžeš to robiť niekoľkokrát týždenne.

Porovnanie umelých bielych zubov a zubov na tvári človeka.

Nepodceňuj hodnotu čistenia a používania dentálnej nitky

Aj keď určitá miera zažltnutia zubov je prirodzená s postupujúcim vekom, je to často dôsledok tvorby zubného povlaku.

Pravidelné čistenie a používanie dentálnej nitky môže pomôcť udržať tvoje zuby biele tým, že redukuje množstvo baktérií v ústach a bráni tvorbe povlaku.

Zubná pasta jemne odstraňuje škvrny na zuboch, a dentálna nítka odstraňuje baktérie, ktoré vedú k tvorbe povlaku. Pravidelné dentálne ošetrenia teda tiež pomôžu udržať tvoje zuby čisté a biele.

Aj keď sa zuby prirodzene žltnú s vekom, existujú veci, ktoré ti môžu pomôcť zabrániť tvorbe škvŕn na zuboch.

Obmedzuj potraviny a nápoje, ktoré spôsobujú škvrny

Káva, červené víno, sóda a tmavé bobule sú známe tým, že spôsobujú zafarbenie zubov.

To neznamená, že sa im musíte úplne vyhýbať, ale mali by ste obmedziť čas, kedy sú tieto látky v kontakte s vašimi zubami.

Ak je to možné, pite nápoje, ktoré spôsobujú zafarbenie zubov cez slamku, aby sa minimalizoval priamy kontakt s tvojimi zubami.

Okrem toho, umite si zuby približne do 60 minút po konzumácii týchto potravín alebo nápojov, aby ste minimalizoval/a ich vplyv na farbu tvojich zubov.

Tiež by ste sa mali obmedziť alebo sa vyvarovať fajčenia a žuvania tabaku, pretože obidve môžu spôsobiť zafarbenie zubov.

Obmedziť príjem cukru

Ak chcete mať belšie zuby, obmedzte svoj príjem cukru. Diéta s vysokým obsahom cukru podporuje rast Streptococcus mutans, hlavného typu baktérií, ktorý spôsobuje povlak a zápal ďasien.

Rovnako tak po konzumácii potravín bohatých na cukor si vždy vyčistite svoje zuby.

Zabezpečte si dostatok vápnika vo svojej strave

Niektoré zažltnutie zubov je spôsobené eróziou skloviny a odhalením dentínu pod ňou, ktorý má žltú farbu. Preto všetko, čo robíte na posilnenie skloviny zubov, vám pomôže udržať ich perleťovo biele.

Potraviny bohaté na vápnik, ako je mlieko, syr a brokolica, môžu pomôcť chrániť tvoje zuby pred eróziou skloviny.

Na záver

Existuje niekoľko prírodných metód, ktoré vám môžu pomôcť vybieliť zuby. Väčšina týchto liečebných postupov pôsobí tým, že jemne odstraňuje povrchové škvrny na zuboch.

Avšak, väčšina zubných lekárov ponúka bielenie zubov, ktoré je oveľa silnejšie a efektívnejšie ako tieto prírodné metódy. Nadmerné používanie akéhokoľvek bieliaceho produktu môže poškodiť vaše zuby.

Vždy sa poraďte s vaším zubným lekárom o možnostiach a o tom, ktorá možnosť by pre vás najlepšie fungovala.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5198813/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4382606/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4382606/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30409952/

https://jada.ada.org/article/S0002-8177(21)00483-9/fulltext

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31430508/

https://www.ada.org/resources/research/science-and-research-institute/oral-health-topics/nutrition-and-oral-health