Jedálniček pre pečeňovú diétu a očistu čriev

<strong>Jedálniček pre pečeňovú diétu a očistu čriev</strong>

Pečeň je jedným z najväčších a najdôležitejších orgánov v tele. Je to primárny orgán detoxikácie a vykonáva mnoho ďalších funkcií vrátane metabolizovania tukov, sacharidov a bielkovín, vyrovnávania hormónov, stability krvného cukru, tvorby ketónov a podpory trávenia.

Detoxikácia pečene

Pečeň vykonáva filtráciu a detoxikáciu prírodných a environmentálnych toxínov a patogénnych organizmov v tele. Rozpoznáva aj toxické látky a premieňa toxické látky na benígne látky, ktoré sa môžu uvoľňovať a odstraňovať obličkami alebo žlčníkom.

Regulácia trávenia a živín

Pečeň pôsobí ako tráviaci orgán a hrá ústrednú úlohu vo všetkých metabolických procesoch v tele, pomáha metabolizovať tuky, bielkoviny a sacharidy.  Uchováva vitamíny a minerály a v prípade potreby ich uvoľňuje do krvi a premieňa živiny v našej potrave na základné zložky krvi.  

Produkuje tiež žlč, ktorá je nevyhnutná na vstrebávanie tukov v našej strave. Žlč sa vylučuje pečeňou a ukladá sa v žlčníku. Žlč pomáha pri odstraňovaní toxínov rozpustných v tukoch a nadbytočných látok ako sú hormóny z nášho tela.

Ľudské telo tráviace potravu.

Rovnováha cukru v krvi a zdravie pečene

Pečeň metabolizuje sacharidy a zabezpečuje, aby hladina cukru v krvi ostala konštantná. Ak sa hladina cukru v krvi zvýši, odoberie cukor z krvi a uloží ho ako glykogén. Keď je hladina cukru v krvi nízka, rozkladá glykogén a uvoľňuje krvný cukor do krvi.

Pečeň pomáha metabolizovať bielkoviny premenou aminokyselín v potravinách, ktoré možno použiť na výrobu energie. Počas tohto procesu vzniká amoniak, ktorý je toxický. Pečeň rýchlo odstraňuje amoniak jeho premenou na menej toxickú látku nazývanú močovina.

Pečeň reguluje hormóny a usmerňuje ich, aby plnili svoju správnu funkciu v tele. Tiež pomáha imunitnému systému v boji proti infekciám a odstraňovaní mikroorganizmov z tela

Zdravé potraviny pre vašu pečeň

Konzumácia vysokokvalitnej stravy je nevyhnutná pre zdravie pečene. Potraviny bohaté na vitamín B, vitamín C, minerály a potraviny podporujúce glutatión sú mimoriadne dôležité. Nasledujúce potraviny sú bohaté na tieto vitamíny a minerály podporujúce pečeň.

Zdravé diétne potraviny na stole.

Hlúbová zelenina

Medzi hlúbové zeleniny patrí ružičkový kel, brokolica, karfiol, kel. Obsahujú fytonutrienty, karotenoidy a flavonoidy, ktoré pomáhajú neutralizovať toxíny.  Obsahujú tiež glukozinoláty, čo sú zlúčeniny obsahujúce síru, ktoré sa rozkladajú na metabolity. Spúšťajú špecifické enzymatické reakcie, ktoré pomáhajú detoxikovať karcinogény a ťažké kovy z krvi. 

Pomáhajú aj pri trávení. Brokolica obsahuje vitamín E, ktorý je dôležitým antioxidantom pre pečeň. Pre lepšie vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch je dôležité kombinovať hlúbovú zeleninu so zdravými tukmi

Repa

Ide o koreňovú zeleninu, ktorá má vysoký obsah antioxidantov a živín, ako je folát, pektín, betalaíny a betaín. Obsahujú značné množstvo vlákniny, mangánu, draslíka, vitamínov A a vitamínu C. Zlepšujú enzymatickú aktivitu a stimulujú tok žlče, ktorá rozkladá toxické odpady a pomáha ich rýchlejšie vylučovať z tela.

Vajcia

Vajcia obsahujú zlúčeniny síry, metylačné prvky a prekurzory glutatiónu. Majú celú škálu aminokyselín a sú považované za dokonalé proteíny. Obsahujú tiež karotenoidné antioxidanty, ako sú vitamíny A a E. Sú tiež bohatým zdrojom vitamínu D, omega 3 mastných kyselín a zdravých nasýtených tukov, vďaka ktorým sú bunkové membrány silné a živé.

Citrusové ovocie

Citróny a limetky obsahujú kyselinu citrónovú, draslík, vitamín C a bioflavonoidy. Tieto živiny pomáhajú zlepšiť hladinu energie, zvyšujú detoxikáciu pečene a znižujú zápal. Grapefruit má vysoký obsah vitamínu C, kyseliny listovej, kyseliny fenolovej, draslíka, vápnika, železa a antioxidantov. Flavonoid s najväčšou koncentráciou v grapefruite je naringín, ktorý sa metabolizuje na naringenín. Štúdie zistili, že tieto antioxidanty pomáhajú chrániť pečeň pred poškodením.

Listová zelená zelenina

Listová zelenina s najvyššou nutričnou hodnotou je špenát, kel, mangold, rukola, kel a žerucha. Sú to vynikajúce zdroje draslíka, mangánu a horčíka. Obsahujú tiež chlorofyl, ktorý pomáha pečeni neutralizovať ťažké kovy a toxické chemikálie

Cesnak

Cesnak je bohatý na alicín, vitamín C, vitamín B6 a selén, ktoré zohrávajú úlohu pri detoxikácii.  Alicín je zlúčenina síry, ktorá má antioxidačné, antibiotické a protiplesňové vlastnosti. Selén je prirodzene detoxikačný minerál, ktorý pomáha zmierniť záťaž pečene zvýšením pôsobenia antioxidantov.

Bobule

Čučoriedky a brusnice obsahujú vitamíny, minerály a antioxidačné fytonutrienty nazývané antokyány, ktoré dodávajú bobuliam ich charakteristické farby. Antokyány preukázali antioxidačnú, antikarcinogénnu a protizápalovú biologickú aktivitu. Bobule môžu zvýšiť odpoveď imunitných buniek a znížiť zápal.

Bylinky

Byliny ako pestrec mariánsky, zázvor, koreň púpavy, koriander, cesnak a kurkuma sú silné na detoxikáciu.

Káva

Obsahuje kofeín, organické kyseliny a polysacharidy. Obsahuje tiež polyfenoly, ktoré majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Štúdie zistili, že káva má ochranný účinok proti rozvoju cirhózy.

Mastné ryby

Obsahujú omega 3 mastné kyseliny, ktoré znižujú hromadenie tukov, zlepšujú citlivosť na inzulín a majú protizápalové vlastnosti.

Orechy

Sú výborným zdrojom zdravých mononenasýtených a polynenasýtených tukov, ktoré chránia pred ukladaním tuku. Vlašské orechy obsahujú aminokyselinu arginín, ktorá je potrebná na odstránenie amoniaku z tela. Obsahujú tiež glutatión a omega 3 mastné kyseliny, preto môžu zlepšiť lipidový profil, steatózu pečene a zápal.

Nevhodné pre zdravú pečeň

Cirhóza nastane, keď nadmerné hromadenie tuku spôsobí zápal pečene a vznik jaziev. Prvým štádiom cirhózy pečene je stukovatenie pečene. Tukové ochorenie pečene môže byť alkoholické alebo nealkoholické. Nealkoholické stukovatenie pečene je spojené so zlou výživou a nadváhou.

Nezdravé jedlo na stole. Sladkosti a mastné slané veci

Hlavnými potravinami, ktorým sa treba vyhnúť sú rafinované cukry, alkohol, spracované potraviny, transmastné kyseliny a červené mäso. Cukry môžu prispievať k ukladaniu tukov a zápalom tým, že spôsobujú nárast glukózy v krvi a veľké uvoľňovanie inzulínu. Alkohol môže poškodiť pečeň tým, že zvyšuje hromadenie mastných kyselín a ochudobňuje pečeň o glutatión, zlúčeniny síry, vitamíny a minerály.

Zdroje:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/liver-health

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/5-ways-to-be-kind-to-your-liver

https://health.clevelandclinic.org/foods-for-a-healthy-liver/amp/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323915

https://www.hindustantimes.com/lifestyle/health/10-dos-and-don-ts-you-must-follow-for-a-healthy-liver-101654852374683-amp.html

https://liverfoundation.org/resource-center/blog/13-ways-to-a-healthy-liver/

https://www.vasbylinkar.sk/zdrava-pecen-ktore-potraviny-jej-prospievaju-a-ktore-skodia/